- today
- label Novice
- favorite 0 likes
Vrata imajo potencial, da dvignejo ne le estetsko, ampak tudi funkcionalno raven celotnega vašega notranjega prostora. Notranja vrata morajo ločiti posamezne prostore in nuditi zasebnost. Če se ne zapirajo ali se samodejno zapirajo, je problem ponavadi predvsem v montaži oken. Pri samih vratih, okvirjih ali povezanih elementih pa lahko nastane težava zaradi nepravilne uporabe ali neprimerne namestitve. V takih primerih pridejo na vrsto zapirala vrat, ki znajo rešiti vse te težave.
Kot že ime pove, je vsem jasno, čemu služi zapiralo vrat. Verjetno nikogar ne preseneti, da zapiralo uporabimo tam, kjer želimo imeti vrata vedno pravilno zaprta. Čeprav je iz konstrukcijskega vidika dokaj preprosto orodje, moramo biti pri izbiri pozorni na nekaj osnovnih kriterijev, ki vplivajo na njegovo pravilno delovanje. Na trgu danes obstaja več vrst zapiral vrat, ki jih delimo na:
Zapirala z zgornjo montažo - najpogostejša, nameščajo se na zgornji del vrat.
Talna zapirala - montirana na spodnji del vrat pri tleh, uporabljajo se tam, kjer je zahtevan neopazen dizajn ali ni mogoče uporabiti zgornjih zapiral.
Integrirana zapirala - vgrajena v samih vratih, nevidna in prostorovno varčna.
Načelo delovanja vseh zapiral je enako – njihova glavna naloga je vedno, da vrata držijo zaprta. Med tremi osnovnimi vrstami, ki smo jih opisali zgoraj, si lahko do neke mere izberete sami. Ker pa je tudi samih vrst vrat veliko, je pred nakupom zapirala treba poznati nekaj glavnih kriterijev. Najprej morate poznati težo in velikost vratnega krila, položaj in smer odpiranja vrat ter nenazadnje njihovo obremenitev (frekvenco odpiranja).